NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC8241LVR200D
MPC8241LVR200D picture photo
Mfg. Part Number
MPC8241LVR200D
Brief Description
IC MPU MPC82XX 200MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC8241LVR200D.pdf
Availability of MPC8241LVR200D
QUANTITY
MPC8241LVR200D Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC8241LVR200D
Internal Part NumberEIS-MPC8241LVR200D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC82xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC 603e
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed200MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesI²C, I²O, PCI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC8241LVR200D
MPC8241LVR200D Details Description
Related parts for MPC8241LVR200D
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 35NS 8UMAX datasheet.pdf
TRANSDUCER 100# PRES 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
RES SMD 1.78 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 19.3MM datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 60V datasheet.pdf