NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC8241LVR200D
MPC8241LVR200D picture photo
Mfg. Part Number
MPC8241LVR200D
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC82XX 200MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC8241LVR200D.pdf
Availability of MPC8241LVR200D
QUANTITY
MPC8241LVR200D Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC8241LVR200D
Internal Part NumberEIS-MPC8241LVR200D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC82xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC 603e
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed200MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesI²C, I²O, PCI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC8241LVR200D
MPC8241LVR200D Details Description
Related parts for MPC8241LVR200D
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM VERT T/H datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SMINI6 datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG VIOLET 5000' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
OSC TCXO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf