NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC8241LVR266D
MPC8241LVR266D picture photo
Mfg. Part Number
MPC8241LVR266D
Brief Description
IC MPU MPC82XX 266MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC8241LVR266D.pdf
Availability of MPC8241LVR266D
QUANTITY
MPC8241LVR266D Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC8241LVR266D
Internal Part NumberEIS-MPC8241LVR266D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC82xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC 603e
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed266MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesI²C, I²O, PCI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC8241LVR266D
MPC8241LVR266D Details Description
Related parts for MPC8241LVR266D
MOSFET N-CH 60V 600MA TO92-3 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 12W datasheet.pdf
IGBT 600V 22A 156W D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf