NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC850CZQ50BU
MPC850CZQ50BU picture photo
Mfg. Part Number
MPC850CZQ50BU
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC850CZQ50BU.pdf
Availability of MPC850CZQ50BU
QUANTITY
MPC850CZQ50BU Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC850CZQ50BU
Internal Part NumberEIS-MPC850CZQ50BU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond Update 01/Aug/2014
Standard Package120
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC850CZQ50BU
MPC850CZQ50BU Details Description
Related parts for MPC850CZQ50BU
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
TERM BLOCK 2POS SIDE ENT 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3672-E datasheet.pdf
CONN RCPT 12P INLINE SKT A CODE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf