NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC850DECVR66BU
MPC850DECVR66BU picture photo
Mfg. Part Number
MPC850DECVR66BU
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC850DECVR66BU.pdf
Availability of MPC850DECVR66BU
QUANTITY
MPC850DECVR66BU Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC850DECVR66BU
Internal Part NumberEIS-MPC850DECVR66BU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond Update 01/Aug/2014
Standard Package120
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC850DECVR66BU
MPC850DECVR66BU Details Description
Related parts for MPC850DECVR66BU
IC DAC 16BIT SER/VOLT I/O 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 42A 0.47 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 100MA 20.5 OHM TH datasheet.pdf
BOARD EVAL LMZ12003EXT datasheet.pdf
TFLEX 670,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
TIMER INTVL 2H-72H 115VAC PANEL datasheet.pdf
CAP CER 2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf