NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC850DEVR50BU
MPC850DEVR50BU picture photo
Mfg. Part Number
MPC850DEVR50BU
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC850DEVR50BU.pdf
Availability of MPC850DEVR50BU
QUANTITY
MPC850DEVR50BU Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC850DEVR50BU
Internal Part NumberEIS-MPC850DEVR50BU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond Update 01/Aug/2014
Standard Package120
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC850DEVR50BU
MPC850DEVR50BU Details Description
Related parts for MPC850DEVR50BU
RES SMD 715 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LP5952LC-1.5 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC REG CTRL BST FLYBK PWM 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X8L 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
19" RACK SURGE PROT PORTS datasheet.pdf