NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC850DEZQ50BU
MPC850DEZQ50BU picture photo
Mfg. Part Number
MPC850DEZQ50BU
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC850DEZQ50BU.pdf
Availability of MPC850DEZQ50BU
QUANTITY
MPC850DEZQ50BU Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC850DEZQ50BU
Internal Part NumberEIS-MPC850DEZQ50BU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond Update 01/Aug/2014
Standard Package120
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC850DEZQ50BU
MPC850DEZQ50BU Details Description
Related parts for MPC850DEZQ50BU
LAMP INCAND MINIATURE 28V datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 10K 10K 10MSOP datasheet.pdf
ANTENNA 2.4GHZ 1/2 WAVE SMA datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 3.3V SS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf