NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC850SRCZQ66BU
MPC850SRCZQ66BU picture photo
Mfg. Part Number
MPC850SRCZQ66BU
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC850SRCZQ66BU.pdf
Availability of MPC850SRCZQ66BU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC850SRCZQ66BU Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC850SRCZQ66BU
Internal Part NumberEIS-MPC850SRCZQ66BU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC850SRCZQ66BU
MPC850SRCZQ66BU Details Description
Related parts for MPC850SRCZQ66BU
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V DUAL 15V datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A SYNC datasheet.pdf