NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC850ZQ66BU
MPC850ZQ66BU picture photo
Mfg. Part Number
MPC850ZQ66BU
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC850ZQ66BU.pdf
Availability of MPC850ZQ66BU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC850ZQ66BU Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC850ZQ66BU
Internal Part NumberEIS-MPC850ZQ66BU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC850ZQ66BU
MPC850ZQ66BU Details Description
Related parts for MPC850ZQ66BU
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK TNC 50 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 13.0625MHz 50ppm 10pF 20 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
BOARD DEMO EASYPOINT datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 9V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 68POS .050 SMD datasheet.pdf