NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC852TCVR50A
MPC852TCVR50A picture photo
Mfg. Part Number
MPC852TCVR50A
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC852TCVR50A.pdf
Availability of MPC852TCVR50A
QUANTITY
MPC852TCVR50A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC852TCVR50A
Internal Part NumberEIS-MPC852TCVR50A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package240
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC852TCVR50A
MPC852TCVR50A Details Description
Related parts for MPC852TCVR50A
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT BOX MNT 10POS W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 361NFBGA datasheet.pdf
MEP-6T NON-TOUCH SCREEN/MESSAGE/ datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf