NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC852TCVR80A
MPC852TCVR80A picture photo
Mfg. Part Number
MPC852TCVR80A
Brief Description
IC MPU MPC8XX 80MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC852TCVR80A.pdf
Availability of MPC852TCVR80A
QUANTITY
MPC852TCVR80A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC852TCVR80A
Internal Part NumberEIS-MPC852TCVR80A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package180
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed80MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC852TCVR80A
MPC852TCVR80A Details Description
Related parts for MPC852TCVR80A
LED ARRAY WHITE 1.25 X 1.05 SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFF 1:7 133.3MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 23POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC PLL SONET/SDH/PDH 80LQFP datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
LED DRIVER 150W 2450MA DIMMABLE datasheet.pdf
GRN 3 POS PLTIC RTN R LGH datasheet.pdf