NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC852TZT100A
MPC852TZT100A picture photo
Mfg. Part Number
MPC852TZT100A
Brief Description
IC MPU MPC8XX 100MHZ 256BGA
Datasheet Download
MPC852TZT100A.pdf
Availability of MPC852TZT100A
QUANTITY
MPC852TZT100A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC852TZT100A
Internal Part NumberEIS-MPC852TZT100A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package180
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed100MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC852TZT100A
MPC852TZT100A Details Description
Related parts for MPC852TZT100A
RELAY OPTO 2 CHANNEL NC/NC 8-DIP datasheet.pdf
TXRX BIDIRECT 32BIT LV 96FBGA datasheet.pdf
CONN 40POS 2MM IDC SOCKET 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CBL ASSY NMALE - UFL RG178 12" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 220V datasheet.pdf
OSC MEMS 20.5972MHZ CMOS SMD datasheet.pdf