NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC8540CPX667JB
MPC8540CPX667JB picture photo
Mfg. Part Number
MPC8540CPX667JB
Brief Description
IC MPU MPC85XX 667MHZ 783FCBGA
Datasheet Download
MPC8540CPX667JB.pdf
Availability of MPC8540CPX667JB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC8540CPX667JB Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC8540CPX667JB
Internal Part NumberEIS-MPC8540CPX667JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC85xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e500
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed667MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR, SDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100 Mbps (1), 10/100/1000 Mbps (2)
SATA-
USB-
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case784-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package783-FCPBGA (29x29)
Additional InterfacesDUART, I²C, PCI, RapidIO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC8540CPX667JB
MPC8540CPX667JB Details Description
Related parts for MPC8540CPX667JB
TERM BLOCK HDR 16POS 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 10MA 9V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 23A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MICRO 51POS SKT 24" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf