NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC8540PX833LB
MPC8540PX833LB picture photo
Mfg. Part Number
MPC8540PX833LB
Brief Description
IC MPU MPC85XX 833MHZ 783FCBGA
Datasheet Download
MPC8540PX833LB.pdf
Availability of MPC8540PX833LB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC8540PX833LB Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC8540PX833LB
Internal Part NumberEIS-MPC8540PX833LB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationErrata Update 30/Sep/2014
Standard Package36
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC85xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e500
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed833MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR, SDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100 Mbps (1), 10/100/1000 Mbps (2)
SATA-
USB-
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C