NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC855TCVR66D4
MPC855TCVR66D4 picture photo
Mfg. Part Number
MPC855TCVR66D4
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC855TCVR66D4.pdf
Availability of MPC855TCVR66D4
QUANTITY
MPC855TCVR66D4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC855TCVR66D4
Internal Part NumberEIS-MPC855TCVR66D4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond Update 01/Aug/2014
Standard Package88
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC855TCVR66D4
MPC855TCVR66D4 Details Description
Related parts for MPC855TCVR66D4
IC REG LDO 2.9V/1.5V 0.15A 10MLF datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
OAD-EMK datasheet.pdf
VARACTOR JUNCTION TUNING datasheet.pdf
CAP ARRAY 200PF 16V NP0 0508 datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 25A DO4 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 50A datasheet.pdf