NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC8560PX667LC
MPC8560PX667LC picture photo
Mfg. Part Number
MPC8560PX667LC
Brief Description
IC MPU MPC85XX 667MHZ 783FCBGA
Datasheet Download
MPC8560PX667LC.pdf
Availability of MPC8560PX667LC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC8560PX667LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC8560PX667LC
Internal Part NumberEIS-MPC8560PX667LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMPC8540,8560 Leaded Package 11/Oct/2013
PCN Design/SpecificationErrata Update 30/Sep/2014
Standard Package36
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC85xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC e500
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed667MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDDR, SDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100/1000 Mbps (2)
SATA-
USB-
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case784-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package783-FCPBGA (29x29)
Additional InterfacesI²C, PCI, RapidIO, SPI, TDM, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC8560PX667LC
MPC8560PX667LC Details Description
Related parts for MPC8560PX667LC
TRANSDUCER 0-100MV 10000# PRES datasheet.pdf
FIXED IND 4.2UH 6.5A 7.4 MOHM datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf