NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC859DSLCVR50A
MPC859DSLCVR50A picture photo
Mfg. Part Number
MPC859DSLCVR50A
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC859DSLCVR50A.pdf
Availability of MPC859DSLCVR50A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC859DSLCVR50A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC859DSLCVR50A
Internal Part NumberEIS-MPC859DSLCVR50A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package44
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesI²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC859DSLCVR50A
MPC859DSLCVR50A Details Description
Related parts for MPC859DSLCVR50A
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8/16BIT 40MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 13.8VOUT 75W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS DR LOW P datasheet.pdf