NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC859DSLCVR66A
MPC859DSLCVR66A picture photo
Mfg. Part Number
MPC859DSLCVR66A
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC859DSLCVR66A.pdf
Availability of MPC859DSLCVR66A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC859DSLCVR66A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC859DSLCVR66A
Internal Part NumberEIS-MPC859DSLCVR66A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package44
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesI²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC859DSLCVR66A
MPC859DSLCVR66A Details Description
Related parts for MPC859DSLCVR66A
SWITCH KNOB SQUAR ILLUM 2POS GRN datasheet.pdf
Connector Header 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 100MHZ TO3-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 500MA 700 MOHM datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH ULOW 4DSBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 8SOP datasheet.pdf