Vishay/Dale RNC55J45R9BSRSL
RNC55J45R9BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J45R9BSRSL
Brief Description
RES 45.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J45R9BSRSL.pdf
Availability of RNC55J45R9BSRSL
QUANTITY
RNC55J45R9BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J45R9BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J45R9BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J45R9BSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J45R9BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J45R9BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J45R9BSRSL
POWER CORD W/PLUG FAN T-TYPE 36" datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC40S/AE40M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC QUAD UART W/64B FIFO 64-LQFP datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-12VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 806 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X25MM 48VDC datasheet.pdf
RING TERM 5.3MM datasheet.pdf
Precision Low-voltage Amplifier; DC to 2 kHz IC datasheet.pdf