NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC860DECVR50D4
MPC860DECVR50D4 picture photo
Mfg. Part Number
MPC860DECVR50D4
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC860DECVR50D4.pdf
Availability of MPC860DECVR50D4
QUANTITY
MPC860DECVR50D4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC860DECVR50D4
Internal Part NumberEIS-MPC860DECVR50D4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Bond Update 01/Aug/2014
Standard Package88
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (2)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesI²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC860DECVR50D4
MPC860DECVR50D4 Details Description
Related parts for MPC860DECVR50D4
RFID TRANSPNDR VICINITY 13.56MHZ datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 EXTEND datasheet.pdf
IC 10-B 40MHZ PGM REF ADC 28SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 42A 1.43 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB 15MM 1POS datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
NX IO PWR IOG 16PTS 5-24VDC datasheet.pdf
MKP 0.15UF 5% 2500VDC DRAWING T6 datasheet.pdf
PTC THERMISTOR 470 OHM 75A 0603 datasheet.pdf