NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC860ENCVR66D4
MPC860ENCVR66D4 picture photo
Mfg. Part Number
MPC860ENCVR66D4
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC860ENCVR66D4.pdf
Availability of MPC860ENCVR66D4
QUANTITY
MPC860ENCVR66D4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC860ENCVR66D4
Internal Part NumberEIS-MPC860ENCVR66D4
Standard Package88
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (4)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesI²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC860ENCVR66D4
MPC860ENCVR66D4 Details Description
Related parts for MPC860ENCVR66D4
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf