NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC862PVR50B
MPC862PVR50B picture photo
Mfg. Part Number
MPC862PVR50B
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC862PVR50B.pdf
Availability of MPC862PVR50B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC862PVR50B Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC862PVR50B
Internal Part NumberEIS-MPC862PVR50B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC862PVR50B
MPC862PVR50B Details Description
Related parts for MPC862PVR50B
TRIMMER 100 OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 400MA 1.61 OHM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 8A 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN DBL ROW HOLDER MT 24POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CABLE CLAMP PU 5PCS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SSD 2.5" SATA 64GB PE SLC COM datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf