NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC866TCZP100A
MPC866TCZP100A picture photo
Mfg. Part Number
MPC866TCZP100A
Brief Description
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC866TCZP100A.pdf
Availability of MPC866TCZP100A
QUANTITY
MPC866TCZP100A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC866TCZP100A
Internal Part NumberEIS-MPC866TCZP100A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package44
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed100MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC866TCZP100A
MPC866TCZP100A Details Description
Related parts for MPC866TCZP100A
DIODE ZENER 9.1V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 6POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 14-DIP datasheet.pdf
IC 1.1V SUPPLY MONITOR 8-TSSOP datasheet.pdf