NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC880CVR66
MPC880CVR66 picture photo
Mfg. Part Number
MPC880CVR66
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC880CVR66.pdf
Availability of MPC880CVR66
QUANTITY
MPC880CVR66 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC880CVR66
Internal Part NumberEIS-MPC880CVR66
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package220
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (2), 10/100 Mbps (2)
SATA-
USBUSB 2.0 (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC880CVR66
MPC880CVR66 Details Description
Related parts for MPC880CVR66
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC AXIAL datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET C8 PCB PNL datasheet.pdf
CONN HDR FMALE .100" 40POS AU datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
RES 133 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf