NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC880CZP66
MPC880CZP66 picture photo
Mfg. Part Number
MPC880CZP66
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC880CZP66.pdf
Availability of MPC880CZP66
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC880CZP66 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC880CZP66
Internal Part NumberEIS-MPC880CZP66
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package132
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (2), 10/100 Mbps (2)
SATA-
USBUSB 2.0 (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC880CZP66
MPC880CZP66 Details Description
Related parts for MPC880CZP66
RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X8L 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 901FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 15GLD datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS datasheet.pdf