NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC880VR80
MPC880VR80 picture photo
Mfg. Part Number
MPC880VR80
Brief Description
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA
Datasheet Download
MPC880VR80.pdf
Availability of MPC880VR80
QUANTITY
MPC880VR80 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC880VR80
Internal Part NumberEIS-MPC880VR80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package132
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed80MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (2), 10/100 Mbps (2)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC880VR80
MPC880VR80 Details Description
Related parts for MPC880VR80
IC VREF SHUNT 1.235V TO92-3 datasheet.pdf
LOCATOR PLATE PCB CONNECTOR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 120A TO-247 datasheet.pdf
CONN HOUSING 1POS TAB .375" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 65POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW SOD80 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V datasheet.pdf