Integrated Device Technology (IDT) MPC93R52AC
MPC93R52AC picture photo
Mfg. Part Number
MPC93R52AC
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Brief Description
IC CLK GEN ZD 1:11 32-LQFP
Datasheet Download
MPC93R52AC.pdf
Availability of MPC93R52AC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC93R52AC Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC93R52AC
Internal Part NumberEIS-MPC93R52AC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 21/Dec/2012
PCN OtherMultiple Changes 17/Feb/2014
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Series-
PackagingTray
TypePLL Clock Generator
PLLYes with Bypass
InputLVCMOS
OutputLVCMOS
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:11
Differential - Input:OutputNo/No
Frequency - Max240MHz
Divider/MultiplierYes/No
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-LQFP
Supplier Device Package32-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC93R52AC
Related LinksMPC93, MPC93R52AC Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
MPC93R52AC Details Description
Related parts for MPC93R52AC
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
R/A SOLD HDR POWERBALDE datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 250VDC datasheet.pdf
16 V Rail-to-Rail Buffer Amplifiers IC datasheet.pdf