Signal Transformer MPI-300-20
MPI-300-20 picture photo
Mfg. Part Number
MPI-300-20
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 300VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
MPI-300-20.pdf
Availability of MPI-300-20
QUANTITY
MPI-300-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI-300-20
Internal Part NumberEIS-MPI-300-20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesMPI
TypeLaminated Core
Voltage - Primary100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max)Parallel 30A, Series 15A
Primary Winding(s)Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max300 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
Size / Dimension104.80mm L x 113.10mm W
Height - Seated (Max)98.20mm
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI-300-20
Related LinksMPI-3, MPI-300-20 Datasheet, Signal Transformer Distributor
MPI-300-20 Details Description
Related parts for MPI-300-20
IC SRAM 16KBIT 55NS 48DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SKT datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SNAP SPDT datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 16.64MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
SCR 400V 10A TO-48 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 10V 10W datasheet.pdf