Signal Transformer MPI-900-20
MPI-900-20 picture photo
Mfg. Part Number
MPI-900-20
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 900VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
MPI-900-20.pdf
Availability of MPI-900-20
QUANTITY
MPI-900-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI-900-20
Internal Part NumberEIS-MPI-900-20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesMPI
TypeLaminated Core
Voltage - Primary100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max)Parallel 90A, Series 45A
Primary Winding(s)Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max900 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
Size / Dimension133.30mm L x 139.70mm W
Height - Seated (Max)117.80mm
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI-900-20
Related LinksMPI-9, MPI-900-20 Datasheet, Signal Transformer Distributor
MPI-900-20 Details Description
Related parts for MPI-900-20
CONN HEADER VERT .100 13POS 30AU datasheet.pdf
IC DGTL POT 5K 1CH 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG STEREO 2.5MM WHITE datasheet.pdf