Bulgin MPI001/28/GN/6
MPI001/28/GN/6 picture photo
Mfg. Part Number
MPI001/28/GN/6
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Datasheet Download
MPI001/28/GN/6.pdf
Availability of MPI001/28/GN/6
QUANTITY
MPI001/28/GN/6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI001/28/GN/6
Internal Part NumberEIS-MPI001/28/GN/6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series-
PackagingBulk
TypeVandal Resistant, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating50mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapSilver
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesStainless Steel
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.20mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Mechanical Life750,000 Cycles
Electrical Life35,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI001/28/GN/6
Related LinksMPI001/, MPI001/28/GN/6 Datasheet, Bulgin Distributor
MPI001/28/GN/6 Details Description
Related parts for MPI001/28/GN/6
IC OPAMP JFET 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
LACING TAPE POLY 12PLY WAX WHT datasheet.pdf
DIODE FAST REC R9G 1100A 800V datasheet.pdf
PROTECTIVE CAP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HDR 6POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 580MA 740 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf