Susumu RG3216P-2550-C-T5
RG3216P-2550-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216P-2550-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 255 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216P-2550-C-T5.pdf
Availability of RG3216P-2550-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG3216P-2550-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216P-2550-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG3216P-2550-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216P-2550-C-T5
Related LinksRG3216P-, RG3216P-2550-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216P-2550-C-T5 Details Description
Related parts for RG3216P-2550-C-T5
CONN RECEPT 50POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN COPALUM RING TONG 1/0AL AWG datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 100A DIN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 36MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 2A 35 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC PWR SWITCHER ACDC SO-7 datasheet.pdf
TAPER PIN ON STRIP TIN-L 53SER datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V 20% X5R 0402 datasheet.pdf