Bulgin MPI001/TE/AM/12
MPI001/TE/AM/12 picture photo
Mfg. Part Number
MPI001/TE/AM/12
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Datasheet Download
MPI001/TE/AM/12.pdf
Availability of MPI001/TE/AM/12
QUANTITY
MPI001/TE/AM/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI001/TE/AM/12
Internal Part NumberEIS-MPI001/TE/AM/12
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating50mA (DC)
Color - Actuator/CapSilver
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesStainless Steel
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.20mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI001/TE/AM/12
Related LinksMPI001/, MPI001/TE/AM/12 Datasheet, Bulgin Distributor
MPI001/TE/AM/12 Details Description
Related parts for MPI001/TE/AM/12
SENSOR 750PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES 3.90 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
STEP LATCH HOUSING DUAL .1 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 2POS W/PINS datasheet.pdf