Bulgin MPI002/TE/BL/24
MPI002/TE/BL/24 picture photo
Mfg. Part Number
MPI002/TE/BL/24
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Datasheet Download
MPI002/TE/BL/24.pdf
Availability of MPI002/TE/BL/24
QUANTITY
MPI002/TE/BL/24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI002/TE/BL/24
Internal Part NumberEIS-MPI002/TE/BL/24
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating50mA (DC)
Color - Actuator/CapSilver
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesStainless Steel
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.20mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI002/TE/BL/24
Related LinksMPI002/, MPI002/TE/BL/24 Datasheet, Bulgin Distributor
MPI002/TE/BL/24 Details Description
Related parts for MPI002/TE/BL/24
RES 27K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN SHROUD 48/96POS GRAY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 10% 10W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 200MA LL34 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 230MHZ 8DIP datasheet.pdf
ADAPTER TEST .030" SOCKET BLACK datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
FUSE CERM 2A 500VAC 450VDC 5X20 datasheet.pdf
IP67 15 POS CONNECTOR COVER datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 1.5K OHM 25W datasheet.pdf