Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ85CA-E3/57T
SMCJ85CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ85CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMC
Datasheet Download
SMCJ85CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ85CA-E3/57T
QUANTITY
SMCJ85CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ85CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ85CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ85CA-E3/57T
Related LinksSMCJ85C, SMCJ85CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ85CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ85CA-E3/57T
RELAY OPTO SPST 120MA 4 SOP 350V datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1A 800V 4-DIP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 150MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 3A DO201AA datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf