Bulgin MPI002/TE/RD/24
MPI002/TE/RD/24 picture photo
Mfg. Part Number
MPI002/TE/RD/24
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Datasheet Download
MPI002/TE/RD/24.pdf
Availability of MPI002/TE/RD/24
QUANTITY
MPI002/TE/RD/24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI002/TE/RD/24
Internal Part NumberEIS-MPI002/TE/RD/24
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating50mA (DC)
Color - Actuator/CapSilver
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesStainless Steel
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.20mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI002/TE/RD/24
Related LinksMPI002/, MPI002/TE/RD/24 Datasheet, Bulgin Distributor
MPI002/TE/RD/24 Details Description
Related parts for MPI002/TE/RD/24
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120OHMS RADIAL LEAD datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 SQ WW datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 8.3PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf