Eaton (formerly Cooper Bussmann) MPI4040R1-2R2-R
MPI4040R1-2R2-R picture photo
Mfg. Part Number
MPI4040R1-2R2-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 2.6A 80 MOHM SMD
Datasheet Download
MPI4040R1-2R2-R.pdf
Availability of MPI4040R1-2R2-R
QUANTITY
MPI4040R1-2R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI4040R1-2R2-R
Internal Part NumberEIS-MPI4040R1-2R2-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMPI4040 Parameter Updates 18/May/2012
Standard Package5,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMPI4040
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreMetal Composite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating2.6A
Current - Saturation5.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1816 (4540 Metric)
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI4040R1-2R2-R
Related LinksMPI4040, MPI4040R1-2R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
MPI4040R1-2R2-R Details Description
Related parts for MPI4040R1-2R2-R
OSC XO 4.9152MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
RES 250 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 11POS 2.54MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP ALUM 124UF 330V QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
CONN DVI-D MALE TO HDMI MALE datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf