| Internal Part Number | EIS-MPI5451R1-2R2-R | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | MPI5451 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 2.2µH | |
| Tolerance | ±15% | |
| Current Rating | 2.6A | |
| Current - Saturation | 4.8A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 70 mOhm | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.048" (1.20mm) | |