Eaton (formerly Cooper Bussmann) MPIA4040R1-1R0-R
MPIA4040R1-1R0-R picture photo
Mfg. Part Number
MPIA4040R1-1R0-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 3.7A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
MPIA4040R1-1R0-R.pdf
Availability of MPIA4040R1-1R0-R
QUANTITY
MPIA4040R1-1R0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MPIA4040R1-1R0-R
Internal Part NumberEIS-MPIA4040R1-1R0-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MPIA4040
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreMetal Composite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating3.7A
Current - Saturation7.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPIA4040R1-1R0-R
Related LinksMPIA4040, MPIA4040R1-1R0-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
MPIA4040R1-1R0-R Details Description
Related parts for MPIA4040R1-1R0-R
CONN HDR 3POS VERT KEY-X 30GOLD datasheet.pdf
MOD IGBT DIODE SGL 600V ECOPAC2 datasheet.pdf
IC INTERFACE SMART CARD 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN RING 6 AWG #1/4 PG datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 42MHZ SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 130POS .050 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
350 TB PLG PLUG 180 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf