Eaton (formerly Cooper Bussmann) MPIA4040R1-R47-R
MPIA4040R1-R47-R picture photo
Mfg. Part Number
MPIA4040R1-R47-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470NH 5.2A 20 MOHM SMD
Datasheet Download
MPIA4040R1-R47-R.pdf
Availability of MPIA4040R1-R47-R
QUANTITY
MPIA4040R1-R47-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MPIA4040R1-R47-R
Internal Part NumberEIS-MPIA4040R1-R47-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MPIA4040
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreMetal Composite
Inductance470nH
Tolerance±20%
Current Rating5.2A
Current - Saturation11.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)20 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPIA4040R1-R47-R
Related LinksMPIA4040, MPIA4040R1-R47-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
MPIA4040R1-R47-R Details Description
Related parts for MPIA4040R1-R47-R
CRIMP DIE SET FOR AMP RJ11 MOD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A SOT223 datasheet.pdf
IC CONVERTER V-F/F-V 14DIP datasheet.pdf
KNOB PLASTIC .157 DIA BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf
VARISTOR 198V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf