Eaton (formerly Cooper Bussmann) MPIA4040R2-2R2-R
MPIA4040R2-2R2-R picture photo
Mfg. Part Number
MPIA4040R2-2R2-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 3.2A 58 MOHM SMD
Datasheet Download
MPIA4040R2-2R2-R.pdf
Availability of MPIA4040R2-2R2-R
QUANTITY
MPIA4040R2-2R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MPIA4040R2-2R2-R
Internal Part NumberEIS-MPIA4040R2-2R2-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MPIA4040
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreMetal Composite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating3.2A
Current - Saturation5.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)58 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPIA4040R2-2R2-R
Related LinksMPIA4040, MPIA4040R2-2R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
MPIA4040R2-2R2-R Details Description
Related parts for MPIA4040R2-2R2-R
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 8-DIP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2A 125VAC 80VDC SMD datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC LCD DRVR ROW/CLMN 64-LQFP datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 24AWG SHLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 706MA 400 MOHM datasheet.pdf
FILTER EMI 10000PF RADIAL datasheet.pdf
BLACKFIN 400MHZ PROCESSOR datasheet.pdf