Eaton (formerly Cooper Bussmann) MPIA4040R3-R47-R
MPIA4040R3-R47-R picture photo
Mfg. Part Number
MPIA4040R3-R47-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470NH 5.8A 10.3 MOHM
Datasheet Download
MPIA4040R3-R47-R.pdf
Availability of MPIA4040R3-R47-R
QUANTITY
MPIA4040R3-R47-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MPIA4040R3-R47-R
Internal Part NumberEIS-MPIA4040R3-R47-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MPIA4040
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreMetal Composite
Inductance470nH
Tolerance±20%
Current Rating5.8A
Current - Saturation17A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)10.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPIA4040R3-R47-R
Related LinksMPIA4040, MPIA4040R3-R47-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
MPIA4040R3-R47-R Details Description
Related parts for MPIA4040R3-R47-R
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 600A POWRBLOK datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V Y5V 1210 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 56.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.73K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf