Microsemi Commercial Components MPLAD30KP160AE3
MPLAD30KP160AE3 picture photo
Mfg. Part Number
MPLAD30KP160AE3
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC PLAD
Datasheet Download
MPLAD30KP160AE3.pdf
Availability of MPLAD30KP160AE3
QUANTITY
MPLAD30KP160AE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPLAD30KP160AE3
Internal Part NumberEIS-MPLAD30KP160AE3
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)116A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPLAD30KP160AE3
Related LinksMPLAD30, MPLAD30KP160AE3 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
MPLAD30KP160AE3 Details Description
Related parts for MPLAD30KP160AE3
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 6POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 200MA 1.12 OHM datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
STAND ACCURACY TOTAL ERROR BAND datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 125MA 6.4 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf