Microsemi Commercial Components MPLAD6.5KP26A
MPLAD6.5KP26A picture photo
Mfg. Part Number
MPLAD6.5KP26A
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC PLAD
Datasheet Download
MPLAD6.5KP26A.pdf
Availability of MPLAD6.5KP26A
QUANTITY
MPLAD6.5KP26A Order Process
Ship out your order
Specifications of MPLAD6.5KP26A
Internal Part NumberEIS-MPLAD6.5KP26A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)154A
Power - Peak Pulse6500W (6.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPLAD6.5KP26A
Related LinksMPLAD6, MPLAD6.5KP26A Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
MPLAD6.5KP26A Details Description
Related parts for MPLAD6.5KP26A
RACK STEEL 17.5X21X12.5 BLK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 820 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
RES 28 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf