KEMET MPLC0730L1R5
MPLC0730L1R5 picture photo
Mfg. Part Number
MPLC0730L1R5
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 8.6A 15 MOHM SMD
Datasheet Download
MPLC0730L1R5.pdf
Availability of MPLC0730L1R5
QUANTITY
MPLC0730L1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPLC0730L1R5
Internal Part NumberEIS-MPLC0730L1R5
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating8.6A
Current - Saturation8.8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)15 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-20°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.315" L x 0.264" W (8.00mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPLC0730L1R5
Related LinksMPLC07, MPLC0730L1R5 Datasheet, KEMET Distributor
MPLC0730L1R5 Details Description
Related parts for MPLC0730L1R5
RES SMD 374K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 448KB FLASH 272BGA datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 8.2K OHM 2512 datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CAP 220MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 56POS SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=1000FT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0012UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf