KEMET MPLC0730L4R7
MPLC0730L4R7 picture photo
Mfg. Part Number
MPLC0730L4R7
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 5A 41 MOHM SMD
Datasheet Download
MPLC0730L4R7.pdf
Availability of MPLC0730L4R7
QUANTITY
MPLC0730L4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPLC0730L4R7
Internal Part NumberEIS-MPLC0730L4R7
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating5A
Current - Saturation5.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)41 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-20°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.315" L x 0.264" W (8.00mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPLC0730L4R7
Related LinksMPLC07, MPLC0730L4R7 Datasheet, KEMET Distributor
MPLC0730L4R7 Details Description
Related parts for MPLC0730L4R7
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 256BGA datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 1.5V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf