Monolithic Power Systems Inc. MPM3805GQB-33-Z
MPM3805GQB-33-Z picture photo
Mfg. Part Number
MPM3805GQB-33-Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 0.6A SYNC
Datasheet Download
MPM3805GQB-33-Z.pdf
Availability of MPM3805GQB-33-Z
QUANTITY
MPM3805GQB-33-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of MPM3805GQB-33-Z
Internal Part NumberEIS-MPM3805GQB-33-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Standard Package5,000
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.5V
Voltage - Input (Max)6V
Voltage - Output 12.5 ~ 6 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)600mA
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesOCP, OTP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-QFN
Size / Dimension0.12" L x 0.10" W x 0.04" H (3.0mm x 2.5mm x 0.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPM3805GQB-33-Z
Related LinksMPM3805, MPM3805GQB-33-Z Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
MPM3805GQB-33-Z Details Description
Related parts for MPM3805GQB-33-Z
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 10% 1W J LEAD datasheet.pdf
IC POT DIG QUAD 10K 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IGBT 900V 60A 220W TO247 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf