Monolithic Power Systems Inc. MPQ20056GG-33-Z
MPQ20056GG-33-Z picture photo
Mfg. Part Number
MPQ20056GG-33-Z
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.25A
Datasheet Download
MPQ20056GG-33-Z.pdf
Availability of MPQ20056GG-33-Z
QUANTITY
MPQ20056GG-33-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of MPQ20056GG-33-Z
Internal Part NumberEIS-MPQ20056GG-33-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-QFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPQ20056GG-33-Z
Related LinksMPQ2005, MPQ20056GG-33-Z Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
MPQ20056GG-33-Z Details Description
Related parts for MPQ20056GG-33-Z
IC DCP DUAL 50K 64TP 20DIP datasheet.pdf
CARDEDGE 120POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG & RECEPT LGH 3POS CIRC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 90A TO220AB datasheet.pdf
DIP CABLE 10POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
SIDE GUARD datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf