Monolithic Power Systems Inc. MPQ8632GVE-20-Z
MPQ8632GVE-20-Z picture photo
Mfg. Part Number
MPQ8632GVE-20-Z
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 20A SYNC
Datasheet Download
MPQ8632GVE-20-Z.pdf
Availability of MPQ8632GVE-20-Z
QUANTITY
MPQ8632GVE-20-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of MPQ8632GVE-20-Z
Internal Part NumberEIS-MPQ8632GVE-20-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Standard Package5,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.611V
Voltage - Output (Max)13V
Current - Output20A
Frequency - Switching200kHz ~ 1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)