Monolithic Power Systems Inc. MPQ8636HGL-10-P
MPQ8636HGL-10-P picture photo
Mfg. Part Number
MPQ8636HGL-10-P
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 10A SYNC
Datasheet Download
MPQ8636HGL-10-P.pdf
Availability of MPQ8636HGL-10-P
QUANTITY
MPQ8636HGL-10-P Order Process
Ship out your order
Specifications of MPQ8636HGL-10-P
Internal Part NumberEIS-MPQ8636HGL-10-P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.611V
Voltage - Output (Max)13V
Current - Output10A
Frequency - Switching200kHz ~ 1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case13-VFQFN
Supplier Device Package13-QFN (3x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPQ8636HGL-10-P
Related LinksMPQ8636, MPQ8636HGL-10-P Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
MPQ8636HGL-10-P Details Description
Related parts for MPQ8636HGL-10-P
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB 5MM 3POS OR datasheet.pdf
TAPE VINYL 1"X25' BLACK/BLUE datasheet.pdf
FIXED IND 3.5UH 9.25A 8 MOHM SMD datasheet.pdf
024 UNIV I/O 30DP SLOT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf