Sullins Connector Solutions MPSL-0125-31-DSE-4K
MPSL-0125-31-DSE-4K picture photo
Mfg. Part Number
MPSL-0125-31-DSE-4K
Brief Description
CONN EDGECARD 62POS .125"
Datasheet Download
MPSL-0125-31-DSE-4K.pdf
Availability of MPSL-0125-31-DSE-4K
QUANTITY
MPSL-0125-31-DSE-4K Order Process
Ship out your order
Specifications of MPSL-0125-31-DSE-4K
Internal Part NumberEIS-MPSL-0125-31-DSE-4K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row31
Number of Positions62
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPSL-0125-31-DSE-4K
Related LinksMPSL-0125, MPSL-0125-31-DSE-4K Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
MPSL-0125-31-DSE-4K Details Description
Related parts for MPSL-0125-31-DSE-4K
DIODE GEN PURP 200V 100A DO205AA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT PINS datasheet.pdf
SENSOR CURRENT SWITCH 105A DC datasheet.pdf
RES 70K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 20A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
MICRO 9 M 36" YEL JACKS datasheet.pdf